Working.
Please stand by. Press Esc to hide.

For an optimal experience and so that all features and functions execute properly, please enable JavaScript to continue using this site. Otherwise, unexpected behavior will occur.

Thanks to all who participated in the 6th Annual Pennsylvania Homebrew Open Competition.

There were 87 entries judged and 152 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stCarmelo Medina GarciaLeicht7C: KellerbierThree Rivers Underground Brewers (TRUB) [PA]
2ndJacob NadkeSmoked Red Ale32A: Classic Style Smoked Beer
3rdJerry’s TinneySling Load Chinook21B: Specialty IPA

Winning Entries

Table 1: pale lagers (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stCarmelo Medina GarciaLeicht7C: Kellerbier Three Rivers Underground Brewers (TRUB) [PA]
2ndMatt KingKing's Gold27A7: Pre-Prohibition LagerKeystone Hops
3rdRichard RomankoHells Yes!!4A: Munich HellesThree Rivers Underground Brewers (TRUB) [PA]

Table 2: pale light ales (5 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRodolfo RomanCascade Blonde18A: Blonde Ale
2ndMatt KingEatin Onions and Spottin Dimes1C: Cream AleKeystone Hops
3rdJonathan Martins
Co-Brewer: Neil Kade
None Shall Pass26A: Trappist Single

Table 3: malty lagers (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stChad FaulstickPerfectenschlag7A: Vienna Lager
2ndCurtis MasielloNot Paul's Oktoberfest6A: Marzen
3rdChris Stalbaum
Co-Brewer: Jennifer Stalbaum
New Soil-Same Flowers7A: Vienna LagerIlliana Beer Rackers Union (IBRU)

Table 4: porters and Schwarzbiers (7 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stSteve BadmanDhb English Porter13C: English PorterLehigh Valley Home Brewers
2ndMatthew FreedMidnight Prowl20A: American Porter
3rdPhilip JensenHygge Ho!9C: Baltic PorterState College Homebrew Club

Table 5: malty ales (9 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stMatthew FreedAlte Dowager7B: Altbier
2ndTimothy BickelUp Dog V219A: American Amber AleRed Earth Brewers
3rdJudy JacovettyCrickside27A6: Kentucky Common

Table 6: Stouts (7 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stRichard RomankoHoliday In The Tropics16C: Tropical StoutThree Rivers Underground Brewers (TRUB) [PA]
2ndJerry’s TinneyLucid Dreams20B: American Stout
3rdJoe HorneSleeper 20B: American Stout

Table 7: pale ales and IPAs - not NEIPA (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJerry’s TinneySling Load Chinook21B: Specialty IPA
2ndJohn JacovettyLuna Flow21B2: Black IPA
3rdMartin FeesOwens Ale18B: American Pale Ale

Table 8: NEIPA (6 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJudy JacovettyFull Measure31B: Alternative Sugar Beer
2ndJohn JacovettyLet's Go!21B7: New England IPA
3rdChristopher RickardStyrofoam Trees21B7: New England IPA Brewtubers

Table 9: fruit and spice, herb vegetable (8 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stMike PermanShitter's Full30C: Winter Seasonal Beer Mansfield Homebrew Club
2ndMike BradyUnbridled Passion29A: Fruit Beer Morris Area Society of Homebrewers
3rdChris Gable
Co-Brewer: John Halbleib
Beanie Weather30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Cox Brewing Homebrew Club

Table 10: Smoke and Oak (7 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stJacob NadkeSmoked Red Ale32A: Classic Style Smoked Beer
2ndNick Greco
Co-Brewer: Andrew Greco
Scotty's Wee Heavy33B: Specialty Wood-Aged Beer Little Mountain Homebrewers Association
3rdChris Gable
Co-Brewer: John Halbleib
Fire On the Mountain27A2: Piwo GrodziskieCox Brewing Homebrew Club

Table 11: strong beers (9 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stAdam ShookTrapezium Triple26C: Belgian Tripel
2ndAdam ShookStout20C: Imperial Stout
3rdFrank T MitchellReinke’s Revenge Covid Edition Alpha Variant20C: Imperial StoutBeat-12 Brewing Co

Table 12: strong malty lagers (5 entries)

PlaceBrewerNameStyleClub
1stMichael Humes
Co-Brewer: Michelle Humes
Slam Dunkel8A: Munich DunkelBand of Media Brewers (The B.O.M.B.)
2ndSteven Collins(Springing) Ms. Chamois Dunkel Bock (Special Ingredient Bourbon Soaked Oak Staves)6C: Dunkels Bock
3rdJason GaleaMagic Potion10C: Weizenbock Albany Brew Crafters (ABC)